Cavalier King Charles Spanjelid on väga arukad ja õppimisvõimelised koerad, nad on kiitusele väga vastuvõtlikud ning neil on suur meeldimistarve.
 
Kutsika õpetamisega tuleb alustada kohe kui te ta koju toote. Kui hakkate kutsikale lihtsamaid käsklusi õpetama, tehke seda võimalikult lühikese sõna abil, mis tähendab alati ühte ja sedasama. Peate olema järjekindel ja kasutama sama käskluse andmisel alati sama sõna. Koera tähelepanu köitmiseks võiks enne käskluse andmist öelda tema nime.
 
"Istu/oota"
Alati läheb esimesena toa uksest välja või tuleb uksest sisse pererahvas ja siis alles koer. Koridoris võiks olla koerale enda vaip, kus ta siis kannatlikult ootab, millal pererahvas jalatsid jalga paneb või tuppa tulles jalatsid ära võtab. Kui tulete õuest tuppa siis tasub kohe selgeks õpetada, käsklus "istu/oota", et te saaksite tema käpad puhtaks teha enne, kui ta tuppa jookseb.
 
"Siia"
on üks tähtsamaid käsklusi. Koera kutsumiseks hüüdke teda nimepidi ja siis öelge käsklus "siia", kohaletulnud kutsikat kiitke ja andke talle väike maiuspala (mida ei näri kaua). Ärge kunagi unustage kutsikat käsupeale juurdetulemise eest kiita. Käskluse peale kohaletulnud kutsikaga ei tohi kunagi riielda, isegi kui ta on enne mingit pahandust teinud. Algul tuleb käsklust "siia" harjutada kodustes oludes. Kõige parem on sellega alustada kohe, kui olete kutsika koju toonud Pange kutsika toidukauss valmis, siis hüüdke teda nimepidi ja öelge käsklus "siia". Kui ta kohale tuleb on preemiaks toit. Kui te hakkate kutsikaga väljas käima, pange alati kutsika lemmikmaiustusi taskusse. Laske kutsikas ohutus kohas rihma otsast lahti, laske tal natuke mängida ja joosta, siis kükitage maha ja kutsuge kutsikat lahke meelitava häälega, kui ta tuleb, kiitke ja andke maiust. Ärge võtke teda kohe rihma otsa, et koju viia, muidu hakkab kutsikas seostama käsklust "siia" sellega, et lõbus vabaltjooksmine on läbi ja järgmine kord ei tarvitse ta enam käsu peale kohale tulla. Laske tal mitmeid kordi juurde tulla ja jälle mängima minna. Lõpuks kui ta väsinud tundub ja nagunii koju tahaks minna, võtke ta rihma otsa. Kui kutsikas ei taha käsu peale teie juurde tulla, pöörake ümber ja tehke nägu, nagu kavatseksite ära minna. Enamik kutsikaid kardab peremeest kaotada ja järgneb teile. Kui kutsikas teie juurde tuleb, kiitke ja andke maiust. Korrake seda iga jalutuskäigu ajal, kuni käsklus on täiesti selge. Kutsikalt ei saa nõuda kohest käskluse peale kohalejooksmist, seda eriti siis kui ta tegeleb millegi huvitavaga. Parem on oodata, kuni tal mängimisest isu täis saab ning püüda siis ta tähelepanu võita. Kui kutsikas siiski ignoreerib teie käsklust, pange ta pika rihma otsa, laske tal eemale minna, nii palju kui rihm lubab, siis öelge käsklus, rihma samal ajal õrnalt enda poole sikutades. Niipea kui koer õpib sõna "siia" seostama teie poole tulemisega, ärge enam sikutage v.a. juhul kui koer ei taha kuuletuda. Kiitke alati ja andke maiust kui koer tuleb teie juurde.
 
"Koht"
on samuti väga oluline käsklus, mis tuleks kohe algusest peale selgeks teha. Kui toote kutsika koju, tehke talle ettenähtud kohta ase. Kutsikat tema kohale viies öelge "koht". Kutsikas hüppab tavaliselt püsti ja hakkab mängima. Kui ta ära väsib ja magada tahab, ärge laske tal ükskõik kus magama jääda, võtke ta sülle ja viige oma kohale, korrates käsklust "koht". Mida sagedamini seda teete, seda rutem saab kutsikas aru, kus on tema magamiskoht.
 
"Oota"
käsklust saab koerale õpetada kui ta istub või lamab. Kõigepealt seistakse koera kõrval ja aina kiidetakse kui ta vaikselt istub. Ta peab õppima ilusasti istuma kui ta ühele kohale jäetakse. Kui koer oskab minuti paigal püsida, et oodata kiitust või maiust võib alustada tema üksijätmist. Kui koer on pandud istuma, ütlete "oota" ja astute sammu koerast eemale, olles ise näoga koera poole ja korrates käsklust. Kahe sekundi pärast astute sammu tagasi ja kiidate koera. Tasapisi suurendate vahemaad ja aega, mis koer peab paigal olema.
 
"Seisa"
on väga oluline käsklus koerale, keda kavatsete näitusel esitada. Kui te õpetate kõigepealt käskluse "istu", võib juhtuda, et koer hakkab ka näitustel istuma kui peaks seisma. Sellepärast ei tohiks enne õpetada istumise või lamamise käsklust, kui seismine ei ole päris selge. "Seisa" käsklust on kõige lihtsam õpetada maiuspalade abil. Passi peale hetke, kui koer ise vabatahtlikult hetkeks paigal seisab. Just sel hetkel öelge "seisa" ja kiitke koera ning andke maiuspala. Klassikaline viis, õpetada koerale paigalseismist, on kükitada tema kõrvale, nii et koer end ei liigutaks, et teieni ulatuda. Pange koerale käsi kõhu alla, et ta ei saaks istuda. Kiitke ja silitage koera ja jälgige, et ta end ei liigutaks. Korrake seda harjutust piisavalt sageli, et talle käskluse tähendus meelde jääks. Kui ta juba aru saab, mida käsklus "seisa" tähendab, harjutage teda rihma otsas olles seisma. Kui olete koeraga natuke jalutanud, öelge käsklus "seisa", kui ta seisab, hoidke nina ees maiustust ning kui ta on mõne hetke paigal püsinud, andke maius ja kiitke. Harjutage kuni koer suudab seista mõne minuti paigal. Lõpetage alati treening kui koer ilmutab tüdimuse või väsimuse tundemärke. Õppimine peab toimuma alati kui koer on heas tujus, see peaks olema koera jaoks tore kogemus, et peremees temaga tegeleb, mitte karm kohustus.
 
"Ei"
Ka see on käsklus, mida tuleb kutsikale kohe algusest peale õpetada. Ebasoovitava tegevuse lõpetamise käsklusena võite kasutada sõna "ei" või "ei tohi". Kui näete, et kutsikas teeb midagi keelatut, öelge range häälega "ei". Kui kutsikas ei kuuletu, võib anda kokkukeeratud ajalehega kergelt vastu koonu või nips otsaette või tutistada turjast, korrates käsklust "ei". Iga kord kui kutsikas midagi keelatut teeb, tuleb öelda käsklus "ei" karmi häälega. Kui kutsikat ei ole pahateolt tabatud, siis teda karistada ei tohi. Ta ei saa hiljem aru, mille eest teda karistati.
 
"Maha"
Kui te ei soovi, et koer käib diivanil, voodis, tugitoolis jne, kus ei ole tema koht siis tuleb ta sealt maha lükata ja öelda käsklus "maha" ning kui ta on maas siis anda maius. Esimesed korrad tuleb ise maha lükata ja kohe öelda käsklus "maha" ning kui on maas siis kiita ja anda maius. Meil on selleks eraldi tekike/pleed, mida asetame diivanile, et koer saaks olla ka meiega. Kui seda tekikest diivanil ei ole siis ta sinna ei lähe. Õpetame nii, et kui tekike on diivanil siis ütleme käskluse "tule/hopp" ja kui tuleb siis kiidame. Kui tekikest ei ole ja koer peaks hüppame meie kõrvale siis kohe suuname maha ja ütleme "maha".
 
"Jääd koju"
Kõik koerad peavad mõnikord üksi olema, sellepärast tuleb ka seda õpetada, siis jääb koer koju ega hakka haukuma või vinguma. Kui kutsikas on juba mõne nädala olnud uues kodus ja tunneb ennast kindlalt, võib ettevaatlikult alustada üksioleku treeninguga. Alustatakse mõnest minutist ja suurendatakse järk-järgult seda aega, mis kutsikas peab üksi olema. Kutsikas jäetakse ühte tuppa, kus on tema magamisase, mõned mänguasjad ja närimiskont. Talle võib öelda mõne sõna, näiteks "oled kodus" või "jääd koju" jne. Minna natukeseks ajaks ära ja tagasi tulles kiita kutsikat.
 
"Kõrval"
Kui te oma koeraga jalutate, hoidke jalutusrihm kindlalt vasakus käes. Laske koeral end paar esimest minutit juhtida. Kui ta alustab rihma tõmbamist mingis kindlas suunas - peatuge. Koer jalutab rihmapikkuselt veel paar sammukest ja leiab siis, et ei saa enam kaugemale minna. Ta pöörab ümber ja vaatab teile otsa. Jääge mõneks silmapilguks seisma ja kutsuge ta enda juurde tagasi ning öelge käsklus "kõrval", nüüd minge veel kümme sammu edasi ja peatuge jälle. Koer ilmselt jalutab jälle nii kaugele kui rihm lubab ja peatub taas. Kui ta hakkab rihma sikutama, jääge ikka paigale. Kui ta maha rahuneb, kükitage maha ja lohutage teda. Harjutage seda seni kuni koer õpib teie läheduses käima. Kui ta kõnnib kõrval, kiitke. Kui ta kipub maha jääma, korrake käsklust ja sikutage rihmast.
 
"Snäki-snäki"
Koeral võiks olla päevas üks kord maiuse aeg (kella 14-15 paiku), kus antakse närimisnänni või hammaste puhastamise konti (meie koertele on närimismaiuseks veise liharibad ja hammaste puhastamiseks 1-2x nädalas Arase dentafricos). Selleks ütleme "snäki-snäki" ja koer tuleb sinu juurde, seisab ja vaatab sabaliputades sulle otsa ning siis anname talle närimismaiuse, millega ta peab minema oma vaibale.
Olen alati ka peale küünte lõikamist ja kammimist "snäki-snäkit" andnud, et premeerida koera hea käitumise eest. Kuid selleks peab koer olema vagusi ja tubli, kuniks mina temaga tegelen.
 
"Tasa"
Kui koer kipub haukuma siis tuleb anda käsklus "tasa" ja panna näpp suu ette ning teha ..tssss.. häälitsust. Kui koer jääb vait siis kiita ja anda maius. Kui koer haugub ja ei kuula siis tuleks leida moodus, kuidas ta tähelepanu endale tõmmata. näiteks krõbistada või kolistada millegiga või vilistada ja kui koer vaatab teid siis kutsuda teda nime pidi enda juurde. Kui ta jõuab teie juurde ja ei haugu enam siis öelda käsklus "tasa" ja igakord ka teha näpp suu ees ..tssss.. ja anda maius, et ta seostaks käsklust "tasa"  ..tsss.. vaikusega. Hiljem, kui hakkab haukuma ja te ei saa kõvemini öelda käsklust "tasa" siis piisab teil vaid näpp suu ette panna ja vaikselt hääldada ..tssss.. kui koer juba kuuletub ja ei haugu enam.
 
"Jätta"
Saame kasutada hästi, kui soovime, et koer lõpetaks tegevuse. Näiteks, kui mängin koeraga ja soovin mängimise lõpetada siis võtan mänguasja, millega mängisin enda kätte ja panen selle näiteks kapi peale ja ütlen koeral "jätta". Mänguasi jääb alati meie kätte. Võime hiljem selle mänguasja panna tema asjade hulka, kust ta selle jälle kätte saab aga mängu lõpetamisel tuleb jätta koerale reegel, et sina alustad ja sina lõpetad mängu. Sina oled juht.
 
 
...tagasi